PV & DEPOZITARE ENERGIE · INFORMAȚII SĂPTĂMÂNALE PENTRU PIAȚĂ
Săptămâna 43 · 19–25 octombrie 2026
Revizuirea săptămânală a politicii, prețurilor, proiectelor și tehnologiei - și ce înseamnă aceasta pentru aprovizionarea dvs
Publicat 26 octombrie 2026 · SINELINK Market Intelligence
La o privire
Europa a eliminat în liniște un tarif de 12 ani pentru sticla solară din China
Pe 21 octombrie, Comisia Europeană a anunțat abrogarea taxelor antidumping și compensatorii asupra sticlei solare din China, în vigoare din 22 octombrie. Măsurile erau în vigoare de 2014 - aproximativ 12,5 ani - la 17,5%-75,4% antidumping și 3,2%-17,1% compensatorii. Motivul declarat este că producția de sticlă solară din UE a încetat și este puțin probabil să repornească. Taxele plătite de la revizuirea de expirare deschisă la 22-07-2025 pot fi recuperate, fără dobândă. Pentru oricine care asambla sau aprovizionează module în Europa, aceasta este o schimbare directă a costurilor de intrare, nu un semnal de politică.
Barierele comerciale nu încetinesc fluxurile
datele vamale spun așa - exporturile Chinei de baterii Li-ion către UE au atins 31,2 miliarde USD în ianuarie-septembrie, în creștere cu 46% de la an la an și aproximativ 40% din toate exporturile chineze de baterii (78,8 miliarde USD, +42.2%). Invertoarele spun povestea mai clară: după ce UE a interzis furnizorii chinezi de la proiectele finanțate de UE în mai, exporturile chineze de invertoare către UE au crescut în continuare cu 34,5% față de anul trecut, până la 1,7 miliarde USD, cu exporturile globale de invertoare la 4,5 miliarde USD (+31.9%). Cererea își găsește drum prin restricții.
Argumentul prețului sodiului a devenit mai greu de formulat
Contractele futures pe carbonat de litiu s-au închis sub 100.000 CNY/t pe 22 octombrie, iar aritmetica s-a inversat: celulele LFP principale sunt acum în jur de 0,38 CNY/Wh față de aproximativ 0,45 CNY/Wh pentru celulele de sodiu produse în masă. Sodiul fusese poziționat ca alternativă ieftină; la acest pret de litiu nu este. Cumpărătorii cu sodiu pe o listă scurtă de licitații pentru stocare din 2027 ar trebui să relueze numerele înainte de a se angaja.
Două conducte de depozitare foarte mari au fost deschise pentru licitație
SPPC din Arabia Saudită a precalificat 27 de dezvoltatori pentru al doilea grup BESS - 3.000 MW / 12.000 MWh în șase proiecte - în timp ce NYSERDA din New York și-a încheiat prima cerere de stocare a energiei în vrac cu opt proiecte în valoare de aproximativ 950 MW și mai mult de 1,6 miliarde USD de investiții private Licitația SECI de 800 MW/3.200 MWh din India se încheie pe 30 octombrie, iar licitația PV flotantă de 200 MW + 800 MWh IPP din Rwanda se încheie pe 12 noiembrie.
Săptămâna tehnologiei: produse reale, plus un număr în care nu ar trebui să ai încredere încă
PowerTitan 3.0 de la Sungrow a trecut la module SiC semi-hibride (+0.4% eficiență a invertorului, vârf peste 99,3%); Fraunhofer ISE a publicat o celulă cu pungă siliciu-carbon de 280 Wh/kg - dar numai sub 1.000 kPa presiunea stivei; Jinko a lansat un modul rezidențial de 510 W la 25,52% de eficiență a modulului susținut; iar EVE a arătat o celulă monedă fără anod, în stare solidă, la 1.045 Wh/L. Nici unul dintre acestea nu este un angajament de producție în masă. Separat, CTO al lui Jinko a prognozat încă o scădere de 50% a prețului modulelor pe parcursul a cinci ani - o viziune corporativă, nu o prognoză de piață.
Monitoare de piață adăugate în această săptămână: celule de stocare, montaj și încărcătoare
Depozitare: celulele LFP (280/314Ah) stau în jurul valorii de 0,36 CNY/Wh și sunt în derivă, în timp ce sistemele complete de 2 ore răcite cu lichid pe partea AC se mențin la 0,52-0,63 CNY/Wh; modificarea reducerii taxelor la export trage comenzile Q1 2027 în creștere Q4 2026.: Arctech revendică peste 110 GW de livrări cumulate și 30 GW/an de capacitate de urmărire cu fabrici din India și Arabia Saudită; GameChange a rezervat 258 MWp la Benban, Egipt. Încărcare: China a depășit 24,7 milioane de puncte de încărcare (+37.2% YoY) și chiar și producătorul de stat al Algeriei livrează acum încărcătoare în Italia.
Săptămâna în cifre
Cifrele cheie ale săptămânii într-un singur loc, pentru referință rapidă înainte de detaliile de mai jos.
| Metric | Valoare | Nota |
| Taxele UE pe sticlă solară pentru China au fost abrogate (21 octombrie, în vigoare din 22 octombrie) | 12.5 yrs de îndatoriri îndepărtat |
AD 17,5-75,4% și CVD 3,2-17,1% dispărut; Producția UE a încetat; taxe achitate din 22-07-2025 rambursabile, fara dobanda |
| Exporturile de baterii Li-ion din China în UE, ianuarie-sept (vamă) | 31,2 miliarde USD (+46% YoY) |
Aproximativ 40% din totalul exporturilor chineze de baterii Li, în valoare de 78,8 miliarde USD (+42.2%); SCMP citând vama din China, 22 octombrie |
| Exporturile de invertoare din China către UE, Q3 2026 | 1,7 miliarde USD (+34.5% YoY) |
În ciuda interdicției din luna mai pentru furnizorii chinezi în proiecte finanțate de UE; exporturile globale de invertoare 4,5 miliarde USD (+31.9%) |
| Saudi SPPC al doilea grup BESS - dezvoltatori precalificati | 3.000 MW / 12,000 MWh 27 pe lista scurtă |
Șase proiecte; Lista include EDF, Kepco, Marubeni, Masdar, ACWA, Envision, Gotion, TotalEnergies, Tesla (20 octombrie) |
| Prima solicitare de stocare a energiei în vrac NYSERDA (SUA, 21 octombrie) | ~950 MW 8 proiecte |
Se preconizează investiții private de peste 1,6 miliarde USD; Flatiron's Blue Spruce 133 MW și Palladium 123 MW/492 MWh în Bronx; COD până la sfârșitul anului 2030 |
| Licitația fotovoltaică montată la sol din Germania a fost deschisă (23 octombrie) | 2,226 MW | S-a lansat licitația Bundesnetzagentur; separat de seria de oferte de inovație solar-plus-storage |
| Contracte futures pe carbonat de litiu (China, 22 octombrie) | de mai jos 100.000 CNY /t |
S-a închis cu mai mult de 3%; Celule LFP ~ 0,38 CNY/Wh față de celulele cu sodiu ~ 0,45 CNY/Wh - sodiul își pierde cazul de preț |
| Polysilicon, China spot (referința companiei din 22 octombrie) | 38,66-42,96 CNY/kg | Plat pe săptămână; contract principal futures ~ 36.755 CNY/t, -5,33% în săptămâna până la 19 octombrie (Huatai Futures) |
| Celulă de stocare LFP, China spot (SMM, 23 octombrie) | 0,3655 /Wh (280 Ah) |
314Ah 0,3625/Wh; Recipient de baterie de 5MWh pe partea DC 0,444/Wh; Sistem răcit cu lichid de 2 ore pe partea AC 0,52-0,63/Wh - sisteme plate în timp ce celulele merg în derivă |
| Prețul de livrare al modulului TOPCon în China, săptămâna 15-21 octombrie (InfoLink) | 0,65-0,73 CNY /W | Scala de utilitate; distribuit 0,68-0,76/W; BC 0,75-0,77/W utilitate, 0,78-0,81/W distribuit; întreg lanțul plat |
| Infrastructura de încărcare din China, la sfârșitul lunii septembrie (Administrația Națională a Energiei) | 24,78 m unități (+37.2% YoY) |
Public 5,207 m (+16.3%), privat 19,570 m (+44.0%); anunțat pe 23 octombrie |
1. Politică și supraveghere comercială
Europa - taxele pe sticla solară au fost abrogate după 12,5 ani
UE a eliminat taxele antidumping și compensatorii asupra sticlei solare din China. Comisia Europeană a anunțat la 21 octombrie 2026 că abrogă taxa antidumping definitivă și taxa compensatorie la importurile de sticlă solară originară din China, cu efect de la 22 octombrie. - the day after publication in the Official Journal. The measures had been in place since 2014, roughly twelve and a half years. Rates being removed: anti-dumping 17.5%-75.4% (country-wide rate 67.1%) and countervailing 3.2%-17.1% (country-wide rate 17.1%). The stated basis for repeal is that the EU solar glass industry has stopped production and is unlikely to restart within a foreseeable timeframe, so the measures no longer serve their purpose. Covered product: tempered soda-lime flat glass with the specified solar characteristics (heat resistance to 250 C per EN 12150, thermal shock resistance delta 150 K per EN 12150, mechanical strength >=90 N/mm2 conform EN 1288-3), cod NC ex 7007 19 80. Rambursări: importatorii pot solicita taxe vamale plătite înapoi de la inițierea reexaminării în temeiul expirării în 2025-07-22, în conformitate cu normele vamale ale UE, fără dobândă.
Acționabile pentru cumpărătorii europeni:re-cotați furnizarea de sticlă și verificați dacă orice sticlă importată începând cu 2025-07-22 este eligibilă pentru o rambursare a taxei. Economiile pe tonă depinde de rata aplicată furnizorului dumneavoastră.
Sursa: Anunțul Comisiei Europene prin China Photovoltaic Industry Association / China Energy Net (2026-10-21 până la 10-23); MLex prin The European Post (2026-10-21); revista pv (22.10.2026)
Europa - noi instrumente comerciale semnalate, încă în faza de propunere
Bruxelles studiază deschis cotele de import și un mecanism de oprire de urgență. În urma summitului UE din 16 octombrie, unde dezechilibrul comercial din China a fost tratat ca o problemă centrală, președintele Comisiei, Ursula von der Leyen, a declarat pe 21 octombrie că UE va introduce noi instrumente comerciale pentru a contracara importurile la prețuri mici, cu cote de import și tarife în studiu pentru a proteja sectorul mașinilor chimice și industrial. O lucrare de concept franco-germană care circulă alături de aceasta include un „întrerupător de urgență” pentru creșteri extreme ale importurilor. Nimic din toate acestea nu este încă legislație- tratați-l ca direcție de mers, nu ca o regulă pe care trebuie să o respectați. Pentru planurile de aprovizionare 2027-2028 contează mult mai mult decât pentru livrările din trimestrul IV.
Sursa: rapoartele din mass-media comercială chineză despre summitul UE și declarațiile von der Leyen (2026-10-16 - 10-23)
Fluxurile pe care barierele erau menite să le oprească
Exporturile chineze de baterii și invertoare către UE au continuat să se accelereze- Exporturile Chinei de baterii Li-ion către UE au atins 31,2 miliarde USD în ianuarie-septembrie, în creștere cu 46% față de an, reprezentând aproximativ 40% din totalul exporturilor chineze de baterii cu litiu de 78,8 miliarde USD (+42.2%). Despre invertoare: după ce UE a interzis furnizorii chinezi de la proiectele finanțate de UE în mai 2026, exporturile chineze de invertoare către UE în T3 au crescut în continuare cu 34,5% față de anul trecut, până la 1,7 miliarde USD, față de exporturile globale de invertoare de 4,5 miliarde USD (+31.9%). Wood Mackenzie a estimat anul trecut că furnizorii chinezi dețin peste 80% din piața europeană a invertoarelor. Citită împreună cu abrogarea sticlei solare, modelul din această săptămână este mai degrabă mixt decât unidirecțional: o barieră eliminată, altele noi în curs de studiu și volumele în continuare în creștere.
Sursa: South China Morning Post care citează obiceiurile din China (2026-10-22); Wood Mackenzie prin presa comercială (anul precedent)
Alte jurisdicții
India- Gujarat publică un cadru de reglementare pentru stocarea conectată la rețea. Comisia de Reglementare a Electricității din Gujarat a emis o notificare-cadru pe 16 octombrie (raportată pe 23 octombrie) care acoperă sistemele de stocare a energiei conectate la rețea de peste 1 MW cu o durată de minim 2 ore conectate la 11 kV sau mai mult. Acesta reglementează dezvoltarea, achizițiile, expedierea și modelele de afaceri, incluzând în mod expres stocarea de sine stătătoare, stocarea co-locată, stocarea pe partea de transmisie și pe partea de distribuție, precum și aplicațiile din partea utilizatorului, inclusiv de la vehicul la rețea. GEDA urmează să publice procedurile de înregistrare, testare și punere în funcțiune în termen de trei luni. Pentru furnizori, acesta este genul de regulă care transformă o piață din proiecte pilot într-un canal de achiziții repetabil.
Statele Unite- Illinois a deschis un program de stimulare a stocării bateriilor. Raportat pe 20 octombrie în mass-media comercială chineză. Detaliile privind bugetul, eligibilitatea și data de începere au fost limitate în rapoartele disponibile; tratați acest lucru ca pe un semnal că suportul de stocare la nivel de stat din SUA continuă să se extindă chiar și pe măsură ce politica federală se înăsprește și confirmați termenii înainte de a acționa pe baza acestuia.
Statele Unite- un punct de depozitare Tesla la echipamentele chinezești de extragere a cristalelor. Acoperirea fabricii fotovoltaice verticale de 10 GW planificate de Tesla din Texas (raportată prin revista pv, 20 octombrie) notează că un dosar de brevet dezvăluie planurile proiectului de a importa echipamente chinezești de extragere a cristalelor monocristaline (creștere în lingouri). Dincolo de disputa în sine, acesta este o reamintire a faptului că nivelul de echipamente al lanțului de aprovizionare - nu doar modulele și celulele - este locul în care următorul set de întrebări comerciale va ateriza și că capacitatea construită în SUA este încă specificată în jurul sculelor chinezești.
Sursa: Notificarea Comisiei de Reglementare a Electricității din Gujarat prin intermediul mass-media comerciale chineze (2026-10-16, raportat 10-23); Mass-media comercială chineză despre Illinois (2026-10-20); revista pv pe Tesla Texas (2026-10-20)
China - disciplina pe partea ofertei continuă
MIIT reafirmă campania anti-'involuție' pentru PV și stocare- La un briefing de politică a Consiliului de Stat din 20 octombrie, Ministerul Industriei și Tehnologiei Informației a declarat că va aprofunda rectificarea concurenței dezordonate și neraționale în sectoarele fotovoltaice și de stocare de tip nou, va consolida monitorizarea capacității și avertizarea timpurie și a remarcat că prețurile modulelor principale s-au stabilizat în perioada ianuarie-septembrie. Acesta este fundalul politicii pentru activitatea de reducere a capacității și a prețurilor minime raportate în ultimele săptămâni. Pentru cumpărătorii de peste mări, implicația practică este neschimbată: politica chineză împinge în prezent prețurile la marjă, în timp ce cererea le împinge în jos.
Sursa: MIIT la informarea privind politicile Consiliului de Stat (2026-10-20) prin presa chineză
2. Prețuri și lanț de aprovizionare
Plat la suprafață, moale dedesubt
InfoLink: nimic din lanț nu sa mutat în săptămâna până în 21 octombrie. Evaluarea spot săptămânală a InfoLink Consulting (săptămâna de referință 15-21 octombrie) nu înregistrează nicio schimbare în principalele segmente. În China, prețurile efective livrate pentru modulul TOPCon sunt de 0,65-0,73 CNY/W pentru scară de utilitate și 0,68-0,76 CNY/W pentru distribuție; Modulele BC sunt de aproximativ 0,75-0,77 CNY/W utilitare și 0,78-0,81 CNY/W distribuite. Prețurile de referință ale polisiliciului se mențin la 40-43 CNY/kg pentru gradul de reîncărcare de tip N și 40-41 CNY/kg pentru granulare- au circulat rapoarte de materiale la prețuri mai mici, dar nu au fost confirmate de tranzacțiile efective. Napolitane: 0,95-1,00 CNY/buc pentru 183N, 1,03-1,05 CNY/buc pentru 210RN, 1,10-1,15 CNY/buc pentru 210N. Celule: 0,30 CNY/W (183N), 0,31 CNY/W (210RN), 0,295 CNY/W (210N).
Unde se află riscul regional- Citirea regională a InfoLink: în Orientul Mijlociu, conflictul continuu perturbă transporturile și întârzie proiectele, menținând volumele tranzacțiilor scăzute și prețurile recente neclare; Europa este stabilă; în Statele Unite, cel mai recent anunț conform Secțiunii 232 este de așteptat să împingă atât prețurile modulelor importate, cât și cele fabricate intern în sus, odată ce intra în vigoare, prețul minim de import acționând ca un nivel minim; în India, un număr mic de comenzi recente a crescut pe măsură ce cumpărătorii au acumulat stocuri ca răspuns la măsurile din SUA, mai vizibil pentru proiectele care nu sunt acoperite de Cerința privind conținutul intern.
Sursa: Actualizare săptămânală a prețului spot la InfoLink Consulting, săptămâna de referință 2026-10-15 până la 10-21 (publicată 2026-10-22)
Preț de referință - China, săptămâna până la 22 octombrie 2026 (CNY)
| Segment | Caietul de sarcini | Preț (CNY) | Schimba |
| Polisiliciu | Gradul de reîncărcare de tip N, referință companiei (22 octombrie) | 38,66-42,96 /kg | plat |
| Polisiliciu | Granulat de tip N (20 octombrie) | 40,5 /kg | plat |
| Napolitana | Tip N 183 mm / 210 mm / 210R (20 octombrie) | 0,998 / 1,133 / 1,041 /buc | plat |
| Celulă | TOPCon 183N / 210R (20 octombrie) | 0.2965 / 0.3095 /W | plat |
| Modul | Alimentare centralizată TOPCon 182 mm (20 octombrie) | 0.694 /W | +0.002 |
| Modul | TOPCon 210 distribuit / HJT / BC 210R distribuit (20 octombrie) | 0.7185 / 0.7245 / 0.7655 /W | -0,0048 / +0.001 / plat |
| sticla PV | 2,0 mm / 3,2 mm (21 octombrie) | 10.5 / 17.0 /m2 | plat |
| Montare din oțel | Tianjin galvanizat la cald / Zn-Al-Mg (20 octombrie) | 5,940 / 4,580 /t | plat |
| Viitoarele | Contract principal Polysilicon (închidere 22 octombrie) | ~36,755 /t (-1.62%) | jos |
| Viitoarele | Contractul principal de carbonat de litiu (închidere 22 octombrie) | below 100,000 /t (>3% în scădere) | jos |
| EPC de stocare | La scară de utilitate, cotațiile interne din China au fost observate (22 octombrie) | 1,02-1,15 /Wh | intervalul observat |
Prețurile sunt exprimate în CNY pe baza standard chineză și nu au fost convertite în altă monedă. Aplicați propria bază valutară contractată înainte de a compara costul aterizat. Sursele folosesc baze diferite (indice, cotație generală, interval de tranzacții, referință pentru companie); polisiliciul răspândit între surse în această săptămână reflectă diferențele de grad și contrapartidă, mai degrabă decât o schimbare reală a prețului. Montarea oțelului este urmărită din această săptămână ca parte a acoperirii noastre extinse BOS.
Sursa: preturi de referinta firma databm.com (22-10-2026); TrendForce / Mysteel / Baichuan prin intermediul cotidianelor chinezești (2026-10-20 până la 10-22); InfoLink Consulting (săptămâna până la 2026-10-21); Raport săptămânal de polisiliciu Huatai Futures (2026-10-19); Rapoartele industriei chineze privind cotațiile EPC de stocare (2026-10-22)
Sodiu versus litiu: crossover-ul s-a inversat
Carbonatul de litiu sub 100.000 CNY/t elimină cazul prețului sodiului. Contractele futures pe carbonatul de litiu s-au încheiat pe 22 octombrie sub 100.000 CNY/t, în scădere cu peste 3% în acea zi și prelungind un declin susținut. Consecința pentru alegerea chimiei de stocare este directă: celulele LFP principale sunt acum în jur de 0,38 CNY/Wh, în timp ce celulele cu ioni de sodiu produse în masă sunt aproape de 0,45 CNY/Wh, astfel încât sodiul nu mai câștigă prețul la licitațiile de stocare. Industria a tratat anterior un preț al litiului de 130.000-150.000 CNY/t ca punct de vârf al sodiului; Huatai estimează acum că pragul scade la aproximativ 81.000 CNY/t până în 2028. Aceasta este o proiecție a analistului, nu un fapt de piață și reduce ambele sensuri.- o revenire a litiului ar restabili rapid economia sodiului. Dacă un plan de achiziții pentru 2027 presupune sodiu din motive de cost, reluați-l înainte de blocare.
Sursa: industria chineză și raportare futures prin Mysteel / Baichuan / Huatai (2026-10-21 până la 10-22)
Monitorizarea pieței - stocare: celulele alunecă, sistemele țin
| Segment | Caietul de sarcini | Preț (CNY) | Schimba |
| Celula de stocare | LFP 280Ah/314Ah (SMM, 23 octombrie) | 0,3655 / 0,3625 /Wh | plat |
| Celula de stocare | LFP 100 Ah (SMM, 23 octombrie) | 0,4165 /Wh | plat |
| Container pentru baterii | 5 MWh pe partea de curent continuu (SMM, 23 octombrie) | 0,423-0,465 /Wh (în medie 0,444) | plat |
| Sistem, partea AC | Recipient răcit cu lichid de 2 ore (InfoLink, săptămînă până în 21 octombrie) | 0,52-0,63 /Wh (în medie 0,58) | plat |
| Sistem, partea AC | Recipient răcit cu lichid de 4 ore (InfoLink, săptămînă până în 21 octombrie) | 0,50-0,55 /Wh (în medie 0,53) | plat |
| PCS | Centralizat 2.500 kW / 1.725 kW (SMM, 23 octombrie) | 0.0835 / 0.088 /W | plat |
| PCS | String 215 kW (SMM, 23 octombrie) | 0.111 /W | plat |
| Materii prime | Carbonat de litiu pentru baterie (SMM, 23 octombrie) | 97.000 /t (-2.350 pe zi) | jos |
Baza CNY, neconvertită. SMM și InfoLink utilizează date și baze de evaluare diferite (SMM spot din 23 octombrie; săptămâna de referință InfoLink 15-21 octombrie, care a pus carbonatul de litiu la 109.000 CNY/t, -9,2% săptămânal pe săptămână) - decalajul reflectă momentul, nu un conflict de date.
Celulele se deplasează în jos; Prețurile sistemului complet sunt menținute. Distribuția este povestea în această săptămână: celulele de stocare LFP au scăzut (InfoLink: 100Ah -1,8%, 280/314Ah -0,7%), în timp ce prețurile sistemelor pe partea de curent continuu și pe partea de curent alternativ s-au imprimat plat. InfoLink observă, de asemenea, că cadrul CNNC de 2,98 GWh (raportat mai sus) aterizează înapoi aproape de 0,50 CNY/Wh, pe care îl consideră ca o capacitate amplă a furnizorilor și o concurență continuă la nivel scăzut în sistemele standard la scară de rețea.- diferențele de la un proiect la altul provin acum în principal din durată, cerințe de formare a rețelei, domeniul de aplicare al echipamentelor și limitele garanției, nu din direcția pieței.
Modificarea reducerii taxelor la export trage comenzile din 2027 în Q4.InfoLink (21 octombrie): cu ajustarea reducerii taxelor la export a Chinei pentru produsele cu baterii acum în vigoare, unii integratori raportează că comenzile planificate inițial pentru execuția Q1 2027 sunt trase în Q4 2026. care acceptă livrările de celule și sisteme în Q4, dar nu este o schimbare de timp nouă.- InfoLink semnalează o posibilă pauză a comenzilor la începutul anului 2027 și o repreț a cotațiilor de peste mări, deoarece furnizorii cântăresc costurile de livrare localizate și de depozitare în străinătate. Dacă cumpărați pentru livrare Q1 2027, așteptați-vă că mai puțin apetit pentru a menține prețul prin acea fereastră.
Sursa: pagina de prețuri pentru stocarea energiei SMM (energy-storage.smm.cn, 23-10-2026); InfoLink Consulting ESS comentariu preț spot (2026-10-21)
Monitor de piata - montaj PV si tracker
Arctech își pune numerele pe masă la REI Expo (22-24 octombrie, New Delhi). Compania a declarat: peste 110 GW de livrări cumulate de urmărire și rafturi, clasat pe locul 2 al furnizorului mondial de sisteme de urmărire (S&P Global), peste 25 GW de capacitate cumulativă a proiectelor în India (top-2 în acea piață de producție, capacitatea de producție GW și bazele anuale de producție). Changzhou, două locații din Anhui, Gujarat (India) și Jeddah (Arabia Saudită). Afirmații ale companiei, neauditate independent- dar forma contează pentru cumpărători: liderii chinezi de tracker produc acum în India și Arabia Saudită, ceea ce modifică tariful și aritmetica conținutului local exact pe piețele în care cererea de tracker crește cel mai rapid.
GameChange Solar primește o comandă de urmărire de 258 MWp la Benban, Egipt- Anunțat în octombrie 2026 (data exactă nu este menționată în rapoartele disponibile): un contract cu EPC Hassan Allam Constructions pentru proiectul Benban solar-plus-storage dezvoltat de Infinity Power, folosind arhitectura Genius Tracker 1R x 4 șiruri. Este al patrulea proiect egiptean al GameChange, depășind 3 GWp în Egipt și 6,7 GWp în MENA; centrala combină 200 MW de PV cu 120 MWh de BESS. Pentru cumpărătorii care montează, două citiri: cererea de tracker crește cel mai rapid în India și Africa, conform raportării bazate pe Wood Mackenzie, iar asocierea trackerelor cu stocarea la fața locului într-un singur proiect hibrid devine configurația standard în MENA.
Referință de cost de intrare pentru structurile cu înclinare fixă- Oțel de montaj (a se vedea tabelul de prețuri de mai sus): Tianjin galvanizat la cald 5.940 CNY/t și Zn-Al-Mg 4.580 CNY/t, plat pe săptămână. Oțelul este factorul dominant de cost în rafturile cu înclinare fixă, așa că această linie este primul semnal pentru mișcările structurii-cotat.
Sursa: Comunicații companiei Arctech la Renewable Energy India Expo 2026 (2026-10-22); Oglindă regenerabilă pe GameChange Solar / Hassan Allam / Infinity Power (2026-10)
Monitorul pieței -Încărcare EV
Baza instalată a Chinei a depășit 24,7 milioane de puncte de încărcare. Datele Administrației Naționale pentru Energie anunțate pe 23 octombrie: infrastructura națională de încărcare la sfârșitul lunii septembrie a totalizat 24,777 milioane de unități, în creștere cu 37,2% față de anul precedent- 5.207 milioane publice (+16.3%) și 19,570 milioane private (+44.0%). Instalațiile private cresc cu aproape trei ori mai mult decât cel public, care este locul unde se află volumul; încărcarea rapidă publică este locul în care sunt concentrate specificațiile echipamentelor și conducta europeană de licitații.
Noi zone geografice ale furnizorilor intră pe piața europeană de încărcare. Societatea de stat algeriană SAIEG (Sonelgaz) intenționează să livreze 250 de posturi de încărcare pentru vehicule electrice în Italia la sfârșitul lunii octombrie sau începutul lunii noiembrie, în baza unor contracte în valoare totală de 450 de unități, dintre care 200 au plecat deja în Portugalia (interviu Algerie Presse Service, accesat 13 octombrie; cumpărător, valoarea contractului și specificațiile tehnice nepublicate). Volume mici- dar un semn că aprovizionarea cu hardware de încărcare din UE nu mai este o piață cu trei continente.
Contextul pieței- anatomia unui încărcător chinezesc câștigă în Europa. Raportat în perioada 12-14 octombrie, chiar înainte de fereastra acestei săptămâni, inclus ca context de piață: Jiangsu Jingchung New Energy a semnat comenzi de aproximativ 10 milioane CNY pentru încărcătoare DC standard UE de 480 kW cu un operator olandez, alături de un acord strategic global de a folosi Țările de Jos ca trambulină în Europa. Modelul merită copiat în evaluările furnizorilor: prezență locală post-vânzare cu diagnosticare de la distanță, durabilitate IP55/IK10 evaluată pentru -30 C până la 55 C și ceață sărată de coastă, interoperabilitate OCPP 1.6, interfețe multilingve și multi-plată și un pachet integrat de încărcare de stocare care oferă o încărcare rapidă de 480 kW pe rețele urbane weak upgrade. Compania spune că afacerile în străinătate reprezintă 60% din venituri și citează un decalaj estimat la taxele publice europene de 300.000-400.000 de puncte - estimări ale companiei, nu cifre oficiale.
Sursa: Administrația Națională a Energiei prin presa chineză (2026-10-23); APS / Presa algeriană despre exporturile SAIEG (accesat 2026-10-13); Nanjing Daily și Nanjing Morning Report despre Jingchung (2026-10-12 - 10-14)
Indicatori pe partea ofertei
Stocarea instalată continuă să crească; reducerile de siliciu sunt doar parțial aterizate. Date CNESA: China a instalat 102,31 GWh de stocare de tip nou în ianuarie-septembrie, în creștere cu 6% față de an, cu 43,0 GWh numai în T3. Pe partea de siliciu, Huatai Futures a stabilit producția săptămânală de polisiliciu la 21,5 kt, în scădere cu 4,4% săptămânal, principalul contract futures la 34.285 CNY/t și în scădere cu 5,33% în cursul săptămânii până pe 19 octombrie.- producătorii au fost de acord să reducă, dar după cum notează Huatai, tăierile nu sunt executate în totalitate, iar poziția de la sfârșitul lunii este cea care contează. Mysteel raportează exporturi de napolitane în septembrie de aproximativ 108 milioane de bucăți, în creștere cu 47,2% față de lună, cu utilizarea de napolitane la 54,9% în septembrie și aproape de 54,5% în octombrie.
Q3 al CATL subliniază unde este volumul- CATL a raportat venituri în ianuarie-septembrie de 442,14 miliarde CNY (+56.19%) și un profit net de 64,53 miliarde CNY (+31.60%). Vânzările combinate de energie și baterii de stocare au depășit 260 GWh, stocarea fiind aproximativ un sfert din total și în creștere cu aproximativ 60% de la an la an; Livrările globale de stocare cu litiu din ianuarie-august au crescut cu 86%. Compania reiterează la o celulă de format mare de 587 Ah și spune că produsul său de sodiu TENER a semnat clienți europeni. Pentru cumpărători, numărul care contează este cota de stocare: cel mai mare producător de celule este acum dependent structural de cererea de stocare, motiv pentru care intervalele de livrare sunt mai degrabă decât prețul constrângerea recurentă.
Sursa: CNESA prin mass-media chineză (2026-10-20); Săptămânalul Huatai Futures (2026-10-19); Mysteel (2026-10-22); Rezultate CATL Q3 prin mass-media chineză (2026-10-20 până la 10-21)
3. Proiecte și oferte globale
Furnizorii chinezi - peste mări câștigă în această săptămână
| Furnizor | Client / Piață | Scară | Note |
| Depozitare Trina | Regatul Unit - Clarke Energy / Temporis Capital | 145 MW 290 MWh |
Acord de portofoliu anunțat pe 20 octombrie: proiectul Boat of Garten a fost conectat la rețea, Fraserburgh și Bramley fiind programate pentru 2027. O victorie la scară de utilitate din Marea Britanie pentru un OEM chinez de stocare prin parteneri dezvoltatori-investitori locali. |
| Depozitare Trina | Puerto Rico - Energie regenerabilă Polaris | 35.7 MW 8 ore |
Semnat la 20 octombrie pentru proiectul Punta Lima în cadrul programului ASAP din Puerto Rico; Anunț de continuare emis, livrare echipament martie-aprilie 2027, COD aproximativ Q3 2027, termen de 20 de ani, investiție totală aproximativ 55-60 milioane USD. Durata de opt ore face din acesta un caz de referință de lungă durată pe un teritoriu al SUA. |
| Huawei Digital Power | Grecia - Galani (Faria Renewables) | 49.9 MW 134.16 MWh |
Dat în funcțiune pe 22 octombrie: BESS de sine stătător care utilizează stocarea răcită cu lichid Huawei, dezvoltat și construit de Faria Renewables, finanțat prin cea de-a doua licitație de stocare din Grecia; la punere în funcţiune a participat premierul grec. Un alt OEM chinez aterizează pe piața de stocare susținută de licitații din Europa de Sud. |
| CORNEX (Cuneng New Energy) | Germania / Ucraina / Polonia / România / Israel | ~11 GWh dezvăluite |
Contracte declarate de companie: Germania 3,4 GWh (IKAV, MoveOn, Cubenergy), Ucraina 2 GWh (InterConti), Polonia 2 GWh (Takom), România 1 GWh (investiții energetice), Israel 1,6 GWh (Orshar), plus 1 GWh cu NKON în Europa. CORNEX spune că s-a clasat pe locul 3 la nivel global în ceea ce privește livrările din ianuarie-septembrie și pe locul 2 pentru comenzile noi. Raportat de companie, nu verificat independent. |
| WeLion New Energy | Romania - Zalau | 0.5 MW 1 MWh |
Proiectul de depozitare comercială și industrială a anunțat 20 octombrie. Mic, dar face parte dintr-un model vizibil de depozitare C&I chineză care intră în Europa Centrală și de Est. |
| Depozitare Yuanxin | Listare din Hong Kong / conductă globală | 3,042 miliarde CNY cartea de comenzi |
Audierea de listare a dezvăluit un carnet de comenzi de 3,042 miliarde CNY, inclusiv 25 de proiecte în străinătate în valoare de 639 milioane CNY în Japonia, Ungaria, Polonia, SUA, Chile, Burkina Faso și Kenya. Veniturile de peste mări au crescut la 125 milioane CNY în ianuarie-aprilie 2026, 44,64% din veniturile totale, față de sub 0,5% pentru întregul an 2025. |
Citiți cu atenție: un număr de terți care circulă săptămâna aceasta a stabilit comenzile semnate de străinătate ale companiilor chineze de stocare pentru ianuarie-septembrie la peste 600 GWh, aproximativ dublu pe tot anul 2025. Această cifră include acordurile-cadru și scrisorile de intenție cu comenzi ferme, așa că tratați-o ca un indicator direcțional, nu ca un restanță livrabilă. Câștigurile dezvăluite individual în tabelul de mai sus sunt cele pe care le puteți verifica de fapt.
Activitate globală de proiect
| Regiune | Player | Proiect/Eveniment | Scară |
| Arabia Saudită | SPPC | Al doilea grup BESS trece la licitație: 27 de dezvoltatori s-au precalificat pentru șase proiecte; Lista scurtă include EDF, Kepco, Marubeni, Masdar, ACWA Power, SPIC Shanghai Electric Power, Longyuan, CSG International, Envision, Gotion, TotalEnergies și Tesla | 3,000 MW 12,000 MWh |
| Statele Unite ale Americii (New York) | NYSERDA | S-a încheiat prima solicitare de stocare a energiei în vrac: opt proiecte cu litiu-ion selectate la nivel de stat, se preconizează investiții private de peste 1,6 miliarde USD, față de o țintă de stat de 6 GW până în 2030 | |
| Statele Unite ale Americii (New York) | Flatiron Energy | Două proiecte Bronx au primit contracte pe 21 octombrie: Blue Spruce Storage (133 MW, patru ore) care se interconecta cu Con Edison și Palladium Storage (123 MW/492 MWh) prin NYPA; ambele vizate pentru operare comercială până la sfârșitul anului 2030 | 256 MW ~984 MWh |
| Australia (Queensland) | Atmos Renewables / Valo / Enerven | Teebar BESS: ceremonia de construcție a avut loc pe 20 octombrie după încheierea financiară pe 2 octombrie. Valo (JV-ul Wärtsilä / RCT Solutions lansat la 1 octombrie) furnizează GridSolve Quantum2 în 444 de incinte containerizate de 4 MW+ cu software GEMS; Enerven furnizează restul fabricii, inclusiv o substație de 275 kV și o linie de transport. Aprobarea standardelor de performanță a generatorului care formează rețea asigurată; COD la sfârșitul anului 2028 | |
| Germania | Bundesnetzagentur | Licitația fotovoltaică montată la sol a fost deschisă în octombrie 23 - cea mai recentă dintr-o serie ale cărei ultime două runde au fost fiecare suprasubscrisă semnificativ și au primit peste 2 GW | 2,226 MW |
| India | SECI | RfS de stocare autonomă cu conectivitate ISTS deschisă pentru licitație; termenul limită de licitare Oct 30 -, una dintre cele mai mari licitații de stocare unică este activă în prezent | |
| India (Mumbai) | BEST / SECI | Aprobat: 220 MW PV plus 110 MW/440 MWh BESS sub un PPA de 25 de ani pentru a deservi vârful de la 18:00 de la miezul nopții; Tarif PV 2,86 Rs/kWh, debit maxim de stocare 2,87 Rs/kWh, economii anuale estimate de aproximativ 100 de milioane Rs; autorizată de autoritatea de reglementare din Maharashtra, să fie operațională în 24 de luni | 220 MW PV 110 MW / 440 MWh BESS |
| Rwanda | EDCL / Rwanda Energy Group | Licitație IPP pentru PV plutitor Lake Sake cu baterii amplasate în comun, oferind patru ore de stocare; termen limită pentru dezvoltatori 12 noiembrie | |
| Australia | Akaysha Energy (susținut de BlackRock) | Finanțarea portofoliului s-a încheiat pe 20 octombrie: 1,75 miliarde USD (aproximativ 1,22 miliarde USD) de la un club de 11 bănci în tranșe pe 5, 7 și 10 ani, susținând o conductă de aproximativ 6 GW / 25 GWh pentru Piața Națională de Electricitate. Separat, Super Battery Waratah este la capacitate maximă din septembrie | 1,75 miliarde USD ~6 GW / 25 GWh |
| Australia de Sud | Guvernul statului | Hub de energie curată Whyalla: patru proiecte selectate, raportate la aproximativ 13 GW combinate - o conductă de electrificare industrială foarte mare, mai degrabă decât un activ de o singură generație | ~13 GW |
| Italia (regiunea Marche) | Regiune Marche | Apel de 8 milioane EUR, care se deschide pe 26 octombrie și se va desfășura până la 26 februarie 2027 (primul venit, primul servit). Fiecare proiect trebuie să includă cel puțin un încărcător de 50 kW+ DC, cel puțin 70 kW de generație regenerabilă (PV pe acoperiș sau baldachin), cel puțin 50 kWh de stocare și încărcare inteligentă. Până la 600.000 EUR per proiect, 75% din costul eligibil. Cheltuielile eligibile acoperă și transformatoarele, rețelele locale, lucrările civile și inginerie | 8 milioane EUR max 600.000 EUR/proiect |
Sursa: mass-media comercială chineză pe Saudi SPPC, Trina Storage, Huawei Greece, CORNEX, WeLion și Yuanxin (2026-10-20 până la 10-23); Anunț NYSERDA și Flatiron Energy prin Business Wire / Power Systems Technology (2026-10-21); pv magazine Australia și Energy-Storage.news pe Teebar (2026-10-12 până la 10-20); Renewables Now în Germania, Rwanda și Iordania (2026-10-19 până la 10-23); Mass-media chineză despre Mumbai BEST, Akaysha și Whyalla (2026-10-20 - 10-23); Portalul de mobilitate la apelul Marche (2026-10)
4. Tehnologie și produse
Sungrow mută PowerTitan 3.0 pe carbură de siliciu hibridă. Platforma PowerTitan 3.0 a Sungrow integrează acum module de putere SiC onsemi hibride (anunțate pe 21 octombrie): creșterea eficienței la nivel de invertor susținut de 0,4 puncte procentuale, eficiență maximă de peste 99,3% și unități de conversie a puterii de până la 450 kW. Onsemi estimează că o centrală de 100 MW ar economisi aproximativ 475 MWh pe an- un calcul al furnizorului bazat pe delta de eficiență, nu pe un rezultat de câmp măsurat. Totuși, SiC la nivelul de conversie a puterii este de unde va veni următoarea rundă de declarații de eficiență dus-întors în stocarea la scară de rețea și merită să întrebați furnizorul dvs. ce siliciu utilizează de fapt.
Sursa: Sungrow / anunț onsemi prin mass-media chineză (2026-10-21)
Fraunhofer ISE: 280 Wh/kg celulă silicon-carbon- cu un asterisc mare. Fraunhofer ISE a raportat pe 21 octombrie o celulă în pungă de 25 Ah cu un anod siliciu-carbon care conține 51% siliciu-carbon în materialul activ anod, atingând 280 Wh/kg și mai mult de 1.000 de cicluri cu o reținere a capacității de peste 83%. Captura este în litere mici: rezultatul a fost obținut numai la presiunea mecanică ridicată a stivei de 1.000 kPa, iar degradarea a fost considerabil mai rapidă la 300 kPa. Se estimează că ambalajul optimizat industrial va ajunge la aproximativ 330 Wh/kg. Acesta este un rezultat al cercetării, nu un produs - dar vă spune care parametru (gestionarea presiunii externe) va decide dacă anozii cu conținut ridicat de siliciu ajung la celulele de stocare comerciale.
Sursa: Fraunhofer ISE (2026-10-21) prin mass-media chineză
EVE Energy prezintă o celulă în stare solidă fără anod și un pachet de sodiu cu durată lungă de viață. La un eveniment din Chengdu, pe 20 octombrie, EVE Energy a dezvăluit celula cu stare solidă Longquan No.3 2.0- o celulă monedă cu diametrul de 23 mm și grosimea de 4 mm la 1.045 Wh/L, cu aproximativ 40% peste celulele cu electroliți lichid comparabile, folosind un design fără anod și care vizează aplicații implantabile de interfață creier-calculator - alături de o baterie cu ioni de sodiu pentru vehicule cu două roți evaluată pentru 10.000 de cicluri de la 60-400 C. etapa de lansare a produsului. Ținta implantabilă-BCI vă spune că acesta nu este încă un produs de stocare; pachetul de sodiu este jumătatea relevantă din punct de vedere comercial.
Sursa: Evenimentul de lansare al EVE Energy, Chengdu (20.10.2026) prin presa chineză
Jinko lansează un modul rezidențial la 25,52%. Jinko a introdus Tiger Neo 5.0 pentru acoperișurile rezidențiale și vile: un format de 48 de celule de până la 510 W, a pretins o eficiență a celulei de 28% și o eficiență a modulului de 25,52%, pe care compania îl descrie ca fiind un record de producție în masă în industrie. Jinko spune că comenzile sale din 2026 pentru acest produs sunt blocate de Australia, Europa și Japonia și a semnalat separat un depozit complet intern cu produse de peste 7 MWh. Revendicarea companiei- nicio certificare independentă menționată în rapoartele disponibile.
Saatvik Green lansează un TOPCon 3 de 670 Wp- 0 modul. Dezvăluit la REI Expo pe 22 octombrie: un modul TOPCon 3.0 cu patru tăieturi bifacial cu sticlă duală de 670 Wp. Prețul, sursa celulei, capacitatea de producție și timpul de producție în masă nu au fost dezvăluite, așa că acesta este un anunț de lansare mai degrabă decât o opțiune de aprovizionare pe care o puteți prețui astăzi. Relevant în principal ca un alt punct de date despre locul în care puterea front-end TOPCon se mulțumește cu furnizarea indiană și de export.
Sursa: Jinko Solar prin mass-media chineză (2026-10-22); Saatvik Green la REI Expo (22.10.2026)
Perovskit: sprijin fiscal, un experiment spațial și Panasonic se mută devreme. Trei articole separate de perovskit au aterizat în această săptămână. China scutește perovskitul și celulele tandem de la taxa pe consum din 2026-09-01 până în 2028-12-31- un stimulent direct de cost în perioada de comercializare. Renshuo Optoelectronics a raportat un modul perovskit de 1,2 mx 0,6 m certificat cu o eficiență de 22% pe suprafață completă și un experiment care zboară pe stația spațială Shenzhou-23, ambele în stadiul de validare. Și se spune că Panasonic a promovat producția în masă a celulelor perovskite, vizând sticla fotovoltaică integrată în clădiri; analiza industriei însoțitoare încadrează perovskitul ca siliciu incremental până la cristalin, cu tandemuri competitive în nișe de înaltă eficiență și valoare ridicată, mai degrabă decât în furnizarea de utilități principale.
Sursa: Mass-media chineză privind scutirea de taxe pe consum de perovski și Renshuo (23.10.2026); Analiza industriei chineze pe Panasonic (2026-10-23)
Un număr de redus: CTO al lui Jinko a declarat pe 17 octombrie că prețurile modulelor vor scădea cu încă 50% în următorii cinci ani. Aceasta este o prognoză corporativă de la o parte interesată, nu o evaluare a pieței - o raportăm pentru că va circula, nu pentru că ar trebui să o planificați. Rețineți, de asemenea, că nu a fost publicată la nivel internațional nicio înregistrare nouă de eficiență certificată independent în această săptămână; cifrele Fraunhofer, EVE și Jinko de mai sus sunt toate revendicări ale vânzătorului sau ale laboratorului.
5. Ce înseamnă asta pentru tine
Următoarele sunt judecăți editoriale extrase din articolele de mai sus, oferite ca intrare în propria planificare - nu ca sfat și nu ca fapt verificat.
Săptămâna într-o singură linie:Europa a scos un tarif de la sticla solară, semnalând că ar putea pune altele noi pentru orice altceva, bateriile și invertoarele chineze au continuat să ajungă oricum la o valoare record, iar litiul a devenit suficient de ieftin pentru a înlătura argumentul prețului sodiului - constrângerea planurilor tale pentru 2027 sunt intervalele și regulile de livrare, nu disponibilitatea furnizării.
Dacă cumpărați sau asamblați module în Europa, acționați cu privire la abrogarea sticlei solare în acest trimestru: taxele au dispărut din 22 octombrie după 12,5 ani, iar taxele plătite din 22-07-2025 sunt rambursabile fără dobândă. Solicitați furnizorului dvs. de sticlă să re-coteze taxele și solicitați-i agentului dumneavoastră vamal să verifice eligibilitatea rambursării pentru intrările anterioare. Nu presupuneți că economiile sunt transferate automat - asta depinde de termenii contractului dvs.
Nu vă angajați să utilizați sodiu din motive de preț, în timp ce carbonatul de litiu este sub 100.000 CNY/t. La aproximativ 0,38 CNY/Wh pentru LFP principal față de 0,45 CNY/Wh pentru celulele de sodiu produse în masă, cazul costului s-a inversat. Dacă sodiul este pe lista dvs. scurtă din motive de climă rece, critice pentru siguranță sau de lungă durată, acele motive rămân valabile - dar scrieți contractul, astfel încât o revenire a prețului litiului să nu vă lase blocat în chimia greșită.
Citiți datele de export ca un semnal de securitate a aprovizionării, nu unul politic: bateriile chineze în UE au crescut cu 46%, până la 31,2 miliarde USD, iar invertoarele în UE au crescut cu 34,5% în T3, în ciuda restricției din mai, arată că rutele cererii în jurul barierelor. Riscul pentru planul dvs. nu este ca oferta să dispară, ci este că regulile se schimbă la jumătatea contractului. Prețul în clauzele de modificare a legii și de trecere a taxelor pentru livrările din 2027 atât în UE, cât și în SUA.
Despre prețuri,aceasta este o săptămână de așteptare cu o tendință ascendentă. Întregul lanț s-a imprimat plat, dar semnalele slabe indică deocamdată în jos (future slabe, utilizare aproape de 55%, „stabil la suprafață, în scădere”), în timp ce trei forțe indică în sus: prețurile minime de import conform Secțiunii 232 din SUA, campania anti-involuție a Chinei și posibilitatea ca pragurile de preț anunțate să fie efectiv aplicate pe contractele de export. Dacă aveți nevoie de volum Q4-Q1, blocați-l acum; dacă puteți aștepta, riscul unei întăriri bruște a cotațiilor de export din China este mai mare decât riscul unei alunecări suplimentare.
Pentru cumpărătorii de depozitare, calendarul licitațiilor este povestea: grupul de 3.000 MW / 12.000 MWh din Saudi are 27 de dezvoltatori pe lista scurtă, NYSERDA a autorizat ~950 MW în New York, cei 800 MW / 3.200 MWh SECI se închid pe 30 octombrie, Rwanda se închide la 201 MW și Germania 000 Licitația fotovoltaică de 2.226 MW a fost deschisă pe 23 octombrie. Dacă sunteți furnizor, aceasta este fereastra de calificare. Dacă sunteți cumpărător, rețineți că volumul de atribuire de această dimensiune în 2027 este exact ceea ce face ca sloturile de livrare de nivel 1 - nu prețul celular - constrângerea obligatorie.
Cumpărători de depozitare, citiți răspândirea: celulele au scăzut (LFP 280/314Ah în jurul valorii de 0,36 CNY/Wh), în timp ce sistemele complete de 2 ore din partea AC s-au menținut la 0,52-0,63 CNY/Wh - ceea ce apără furnizorul dvs. este marja de sistem, nu costul celulei. Ancorați negocierile cu privire la prețul celulei și solicitați defecțiunea sistemului. În al doilea rând, modificarea reducerii taxelor la export trage comenzile Q1 2027 în Q4 2026, astfel încât capacitatea T4 este mai restrânsă decât pare, iar începutul anului 2027 poate aduce o pauză a comenzilor - programați livrările și re-cotați în consecință.
Montarea si incarcarea cumparatorilor, două note practice: în primul rând, liderii chinezi de urmărire produc acum în India și Arabia Saudită (Arctech în Gujarat și Jeddah), așa că întrebările privind conținutul local și taxele pe acele piețe ar trebui adresate fabricii locale a furnizorului, nu biroului său de export. În al doilea rând, șablonul de licitație publică europeană converge către loturi grupate - încărcător plus copertina fotovoltaică plus stocare plus lucrări la rețea (apelul Marche al Italiei din 26 octombrie) - în timp ce modelul de furnizor câștigător în Europa este prezența serviciilor locale, interoperabilitatea OCPP, pachetele de încărcare pentru stocare slabă și cotele de durabilitate (IP55/IK10). Licitați pachetul, nu cutia.
Pentru cumpărătorii de taxare și echilibrare a instalației: urmăriți oferta la pachet, nu produsul unic. Regiunea Marche din Italia va finanța doar proiecte care combină un încărcător de 50 kW+ DC, 70 kW+ de PV (pe acoperiș sau baldachin) și 50 kWh+ de stocare, cu lucrări civile, transformatoare și rețele locale, de asemenea eligibile. Acea structură integrată - încărcător plus baldachin fotovoltaic plus baterie plus rețea funcționează într-un singur lot - este șablonul spre care se îndreaptă achizițiile publice europene și îi recompensează pe furnizorii care pot licita mai degrabă un pachet decât o cutie. Separat, urmărim acum oțel de montaj fotovoltaic (Tianjin galvanizat la cald 5.940 CNY/t, Zn-Al-Mg 4.580 CNY/t) ca o linie permanentă de cost de intrare.
Urmărește aceste date: 30 octombrie (licitații SECI 800 MW / 3.200 MWh), 12 noiembrie (Rwanda Lake Sake IPP), începutul lunii noiembrie (comenzile AD/CVD ale comerțului american în India, Indonezia și Laos - încep depozitele în numerar), 23 noiembrie (raport complet USITC), 3-4 decembrie (secțiunea SUA, prețurile minime de import și 26 februarie intră în vigoare), tarifele minime de import și 26 februarie. (Apelul de taxare Marche se închide, primul venit, primul servit din 26 octombrie).
Surse
Toate articolele sunt compilate din rapoarte publice și versiuni oficiale. Surse primare:
Oficial și de reglementare:Abrogarea sticlei solare de către Comisia Europeană (prin China Photovoltaic Industry Association și MLex); Informarea de politică a Consiliului de Stat al MIIT (20 octombrie); Comunicarea-cadru de stocare a Comisiei de Reglementare a Energiei Electrice din Gujarat (16 octombrie); licitație Bundesnetzagentur (23 oct); Solicitare NYSERDA pentru stocarea energiei în vrac; Apel Regione Marche FESR 2021-2027; Datele vamale din China prin SCMP (22 octombrie)
Date despre preț și piață:Prețurile spot săptămânale InfoLink Consulting (săptămâna de referință 15-21 octombrie) și comentariul spot ESS (21 octombrie); Pagina de prețuri pentru stocarea energiei SMM (23 octombrie); prețurile de referință ale companiei databm.com (22 octombrie); TrendForce, Mysteel și Baichuan prin intermediul cotidianelor chinezești (20-22 octombrie); Săptămânal de polisiliciu Huatai Futures (19 octombrie); CNESA prin mass-media chineză (20 octombrie)
Mass-media din industrie:PV Magazine (Global/Australia), Energy-Storage.news, Renewables Now, Power Systems Technology, Business Wire, Mobility Portal, South China Morning Post, The European Post, China Energy Net, Renewable Mirror, SeedOps, Algerie Presse Service, Nanjing Daily / Nanjing Morning Report, Wallstreetcn, Mysteel, SMM
Corporativ:Trina Storage, Huawei Digital Power, CORNEX (Chuneng), WeLion New Energy, Yuanxin Storage, CATL Q3 results, Sungrow și onsemi, EVE Energy, Jinko Solar, Saatvik Green, Panasonic, Fraunhofer ISE, Flatiron Energy, Atmos Renewables, Valo, Enerven, Akaysha Energy, Arctech, JEGChange Solar Gaz, SAI
Disclaimer:Acest briefing săptămânal reunește informații disponibile publicului și este oferit doar pentru referință generală pe piață. Nu constituie consultanță de investiții, juridică, fiscală sau comercială și nu se oferă nicio garanție cu privire la acuratețea sau completitudinea. Cifre precum dimensiunea proiectului, valoarea contractului, ratele taxelor și prețurile trebuie verificate în raport cu documentul sursă înainte de a fi bazate pe acestea. Abrogarea sticlei solare din UE este raportată ca fiind anunțată și în vigoare la datele menționate, dar cumpărătorii ar trebui să confirme domeniul de aplicare și să ramburseze mecanica conform anunțului din Jurnalul Oficial. Elementele descrise ca propuneri (inclusiv noile instrumente comerciale ale UE și conceptul franco-german de limită de urgență) nu sunt legi și se pot modifica; programul de stimulare a stocării din Illinois a fost raportat fără termeni publicati. Cifrele raportate de companie (inclusiv volumele contractelor CORNEX, Trina, Jinko, Sungrow/onsemi, EVE și CATL) și rezultatele de laborator (inclusiv celula siliciu-carbon a Fraunhofer ISE) sunt declarate așa cum au fost susținute și nu au fost verificate independent; rezultatul Fraunhofer a fost obținut numai sub presiunea de 1.000 kPa în stiva și nu este un produs comercial. Numărul de comenzi de 600 GWh în străinătate include acorduri-cadru și scrisori de intenție și nu reprezintă un restanțe de livrări. Evaluările prețurilor reflectă baza internă chineză în CNY și nu sunt convertite. Secțiunea 5 conține o judecată editorială, clar separată de fapta raportată.
